יציקות בטקל

ענף האיטום הוא רחב ומגוון, ואנו נחשפים כל העת לשיטות חדשות המיושמות במסגרתו, ולחומרים מתוחכמים שעוזרים לפתור בעיות שונות. אחד מהחומרים היותר יעילים בתחום האיטום והבידוד, הוא ה"בטקל" – תערובת של חול, מלט וחומר מקציף. יציקות בטקל משמשות במגוון תפקידים, והן טומנות בחובן יתרונות רבים. מה עלינו לדעת כשאנו מתעניינים לגבי יציקות בטקל?

יציקות בטקל במרכז

יציקות בטקל בצפון

יציקות בטקל בדרום

יציקות בטקל בשרון

יציקות בטקל בחיפה

יציקות בטקל בירושלים

יציקות בטקל ביהודה ושומרון

 

מהו "בטקל"?

הבטקל הוא תערובת מיוחדת המורכבת ממלט, חול וחומר מקציף. החומר המקציף מאפשר כליאת בועות אוויר ביציקה, היכולות להגיע עד מעל 60 אחוזים מנפחה. עקב האוויר הכלוא – הבטקל הוא בעל משקל נמוך, ובעל יכולות בידוד תרמי.

יציקות בטקל

מתי מבצעים יציקות בטקל?

תכונותיו הייחודיות של הבטקל, מאפשרות לו לתפקד במגוון של שימושים בענף האיטום, הבנייה והבידוד. מהם השימושים העיקריים של יציקות בטקל?

 

תשתית לאיטום

הבטקל הוא למעשה סוג של בטון, ושמו נובע מהלחם של הביטוי "בטון קל". לכן, מעבר לתכונותיו האחרות – הבטקל גם מהווה תשתית מעולה לחומרי איטום. קבלני איטום רבים עושים שימוש בבטקל, על מנת להכין את השטח לקראת שיטת האיטום שנבחרה לצורך העבודה. נוכחותה של שכבת הבטקל מאפשרת זרימת אוויר, ומהווה שכבת בידוד השומרת על חומרי האיטום מפני נזקי האקלים והבלאי.

 

יציקת שיפועים

עקב משקלו הקל של הבטקל, ונוחות העבודה עמו – הוא משמש ליציקת שיפועים על גגות, מרפסות, ומקומות נוספים החשופים למים ורטיבות. מכיוון שמדובר בתערובת שמעל 60 אחוזים ממנה הם אוויר – החומר אינו שוקל הרבה, ולכן בטוח להשתמש בו על גבי גגות ומרפסות, מבלי לחשוש שהם יקרסו חלילה. את הבטקל יוצקים בשיפועים לכיוון המרזבים, או מקומות הניקוז הייעודיים, כשהשיפוע אמור להיות בערך 1.5 אחוזים. הקבלנים לרוב משתמשים במתיחת חוטים, כדי לתכנן את השיפועים ולהבין היכן להציב את המפלס העליון של היציקה.

 

בידוד תרמי

חומרים המכילים אחוז גבוה של אוויר כלוא – ידועים ביכולת בידוד הטמפרטורה שלהם, וכך גם יציקת הבטקל. יציקות בטקל עוזרות לפתור בעיות בידוד במבנים, ומאפשרות לנו לשפר את איכות החיים שלנו ולחסוך באנרגיה. בעת שגג המבנה שלנו אינו מבודד בצורה טובה, אנו עלולים לסבול ממספר תופעות בעייתיות, ביניהן חום וקור בלתי נעימים, ירידה בתפקוד ובאיכות החיים, בזבוז חשמל, התעבות רטיבות ועובש על הקירות ועוד.

חברות איטום

יתרונות השימוש ביציקות בטקל

קבלני האיטום, עושים שימוש נרחב ביציקות בטקל לצורך השימושים השונים שהוזכרו. מהם יתרונות העבודה עם בטקל?

 

נוחות עבודה

השימוש בבטקל הוא נוח במיוחד, מכיוון שמדובר בחומר דליל המתפשט במהירות על פני משטח העבודה. לכן, העבודה עם בטקל היא זריזה הרבה יותר מאשר עם חומרים אחרים.

 

חיסכון בזמן

אין צורך להכין את תערובת הבטקל באתר העבודה, מכיוון שהוא מגיע במערבל בטון – כשהוא מוכן ברובו. דבר זה חוסך זמן רב ומקצר את עבודת היציקה.

 

משקל נמוך

מכיוון שמדובר בתערובת קלה, ניתן ליישם אותה ללא חשש גם כשמדובר באיטום מבנים ישנים, איטום מרפסות, או כל מבנה שאנו לא מעוניינים להעמיס עליו משקל עודף, מחשש לקריסה.

 

עמידות גבוהה

כאמור – הבטקל הוא סוג של בטון, ולכן ניתן למצוא הרבה דברים דומים ביניהם. בטון הוא חומר קשיח ועמיד במיוחד בפני בלאי, ולכן נוהגים לעשות בו שימוש נרחב בענף הבנייה. הבטקל מאפשר את העמידות של הבטון הרגיל, בשילוב תכונות נוספות כגון משקל נמוך ובידוד תרמי.

 

טיפים ונקודות חשובות לגבי יציקות בטקל

בעת שאנו מעוניינים לברר לגבי יציקות בטקל, כדאי לשים לב לכמה דברים חשובים, שיסייעו בידינו ליהנות מעבודה איכותית ועמידה.

 

קבלן איטום מוסמך

הקפידו לעבוד עם אוטמים או בעלי מקצוע מוסמכים, ואל תתביישו לבקש לראות תעודה. כמו בכל תחום – גם כאן לצערנו קיימים שרלטנים, ואנו לא רוצים "ליפול" על מתחזה, או על בעל מקצוע ברמה נמוכה.

 

חוות דעת

השיטה הטובה ביותר, היא כמובן לקבל חוות דעת ממקור ראשון. מכיוון שהדבר אינו תמיד מתאפשר – עלינו להתנהל בחוכמה, ולדעת להבחין האם חוות הדעת הן אמינות. ניתן לעשות שימוש יעיל באתרים כמו "מידרג", המלקטים את חוות הדעת באמצעות שיחה ישירה עם הלקוחות, ולכן הם לא "פרוצים" לחוות דעת כמו אתרים אחרים.

 

תיאום העבודה

הקפידו לתאם את העבודה למועד שבו אתם פנויים, כך שתוכלו להיות נוכחים בעת העבודה. אין אנו אומרים שאי אפשר לסמוך על כל בעלי מקצוע, אך בהחלט קרו מקרים של "קיצורי דרך" מצד בעלי המקצוע בזמן שלא הייתה השגחה.

 

סקר שוק והצעת מחיר

ישנם קבלני איטום רבים המעניקים שירות בפריסה ארצית, ולכן עלינו לבצע סקר שוק שיעזור לנו לבחור מתוכם בצורה יעילה. בעת שאנו פונים אל בעלי המקצוע, אין זה מומלץ לבחור בבעל המקצוע הראשון שאליו אנו מתקשרים. כדאי להתקשר לשניים או שלושה בעלי מקצוע, כדי לקבל סדר גודל של טווחי המחיר. בעת שאנו מקבלים הצעת מחיר – חשוב לוודא שהיא כוללת את חומרי העבודה, ועבודות נלוות אחרות כמו צביעה וניקוי.

 

תחום האיטום הוא רחב, ומתאפיין בשיטות רבות וחומרים מגוונים. בכל כמה שנים ניתן לראות פתרונות חדשים צצים ונותנים מענה לבעיות איטום קיימות, ואחד מהפתרונות המעניינים האלו הוא הבטקל. מדובר בחומר שאותו מכינים בד"כ מתערובת של חול, מלט וחומר מקציף, והוא מתאפיין במשקל נמוך עקב כך שמעל 60 אחוזים מנפחו מורכב למעשה…

מבועות אוויר. עקב תכונות אלה, הבטקל משמש ליציקת שיפועים מובילי מים בגגות, איטום גגות כנגד חדירת מים, בידוד תרמי, ויישומים שונים בגגות של מבנים ישנים. מדובר בתערובת זולה יחסית, המאפשרת פתרון נוח ופשוט במקומות שבהם חומרים אחרים אינם יעילים.

חומרי איטום

איטום והצורך בבטקל

הצורך באיטום מפני חדירת מים, התחיל ככל הנראה עם ראשית בניית המבנים ע"י בני האדם. ברגע שאנו מעוניינים לשמור על תקינות המבנה, אנחנו חייבים למנוע ממים לחלחל אל בין קירותיו בכל מחיר. רובנו נתקלים בצורך זה בימי החורף, כשאנו חווים נזילות, טפטופים או כתמי רטיבות בבתי המגורים שלנו, מה שמעיד על כשל באיטום הגג או הקירות החיצוניים. אחד מהפתרונות היעילים עבור איטום גגות הוא הבטקל. הבטקל מאפשר לנו פתרון איטום גגות נוח, עקב תכונותיו הכימיות ומחירו הזול יחסית, ולכן משתמשים בו רבות ליצירת שיפועים בגגות, איטום מפני חדירת רטיבות, איטום גגות של מבנים ישנים, ובידוד תרמי.

 

מאפייני הבטקל ויתרונותיו

הבטקל הוא תערובת צמנטית- משמע תערובת אוטמת המבוססת על מלט, חול ופולימר כלשהו, בעלת גמישות נמוכה יחסית, אך כזו המתפקדת היטב כנגד רטיבות. את הבטקל יוצקים באתר הבנייה תוך הקצפה- ולכן מעל 60 אחוז ממנו הם בועות אוויר- מה שמקנה לו משקל סגולי נמוך מאוד. למה זה טוב? ליישומים שונים בגגות שלא מתוכננים לשאת משקל כבד, כמו למשל בבניינים או בתים ישנים.

היותה של יציקת הבטקל תערובת צמנטית, גורמת לה להיות עמידה בפני חדירת רטיבות, ולכן משתמשים בה רבות ביציקת שיפועי גגות המכוונים את המים לכיוון המרזבים והנקזים, משם הם עוברים למערכת הביוב או לקרקע. יתרון נוסף וחשוב- הבטקל הוא חומר בעל מבודד מבחינה תרמית, וזהו מאפיין יעיל נוסף בכל הקשור לאיטום גגות.

בתחום האיטום תמיד יש חיפוש אחר פתרונות חדשים, שיהפכו את החיים של בעלי המקצוע והלקוחות- ליותר פשוטים. יציקות בטקל מאפשרות פתרון יעיל במיוחד ביציקת שיפועים עבור גגות בכלל, ועבור גגות של מבנים ישנים בפרט (עקב משקלן הנמוך).

בטקל הוא למעשה תערובת צמנטית המבוססת על חול, מלט ופולימר, אותה מכינים בהקצפה לקבלת עיסה שמעל 60 אחוזים ממנה הם בועות אוויר. החומר המתקבל הוא בעל משקל סגולי נמוך, כושר עמידות בפני חדירת מים, ומאפייני בידוד תרמי. תכונות אלה הופכות את הבטקל למועמד מנצח לצורכי יציקת שיפועים למרזבים בגגות, איטום גגות של בניינים חדשים וישנים, ובידוד תרמי.

 

זה נראה שאנחנו לא מצליחים למצוא מה שחיפשת.