קידוחי יהלום – עשו זאת בעצמכם

במקרים רבים, בין אם כחלק מתהליך בנייה ובין אם כחלק מתהליך שיפוץ, יש צורך לבצע קידוחי יהלום בשל צרכים שונים ומגוונים. כמו כן, בדומה לשירותים רבים אחרים, מחיר תהליך קידוח יהלום אינו מתאים לתקציב המוקדש.

על כן, השאלה והתהיה שעולות פעמים רבות הן – האם אפשר לעשות את זה לבד? או במקרה זה, האם ניתן לבצע קידוחי יהלום באופן עצמאי? אם כן, התשובה לכך אינה חד משמעית אך ניתן לכוון אותה למקומות מובנים ובהירים יותר, בכדי שתוכלו להחליט באופן עצמאי מה אתם מעדיפים.

 

מהו תהליך של קידוח יהלום?

תהליך קידוח יהלום הוא תהליך אשר מטרתו היא לקדוח, בעיקר חורים, בבטון מסוגים שונים בהתאם לצורך כלשהו. אם כן, מדוע תהליכי קידוח יהלום נקראים כך? התשובה לכך טמונה בכלי העבודה הבאים לידי שימוש. בכדי לבצע קידוח בטון מכל סוג שהוא, יש צורך במקדחי יהלום.

מקדחים אלו הינם מקדחים רגילים אשר המקדח עצמו מצופה ביהלומים תעשייתיים. הצורך בציפוי היהלום נובע מהצורך של מקדחי הבטון להיות מסוגלים לקדוח חומר גלם חזק, עמיד ויציב כל כך, הלוא הוא הבטון לרבות בטון מזוין.

 

קידוח יהלום – שימושים נפוצים

הצורך והשימוש בתהליכי קידוח יהלום למיניהם יכולים להתעורר במקרים רבים, בדומה לתהליכי ניסור הבטון. אם כן, בין כלל המקרים ניתן למנות מספר מקרים עיקריים ביניהם:

  • קידוח יהלום לתשתיות – השימוש הנפוץ ביותר בתהליכי קידוח יהלום הוא עבור העברת תשתיות שונות בבטון. יצירת תעלות בבטון בעזרת קידוחי יהלום מהווים דרך נוחה ויעילה להעברת תשתיות מים וחשמל לאורך מבנים.
  • קידוח יהלום לצרכי עיצוב – החורים העגולים שנוצרים כתוצאה מתהליך קידוח יהלום מהווים בעיני רבים אלמנטים יוקרתיים המשמשים לעיצוב מבנים.
  • קידוח יהלום לצרכים שונים – השימוש בקידוח יהלום בא לידי ביטוי במקרים כללים ושונים אחרים כגון יצירת תעלות אוורור, תעלות להתקנת ארובות ועוד.

 

כיצד ניתן לבצע קידוחי יהלום באופן עצמאי?

אף על פי שביצוע קידוחי יהלום בבטון הם אינם פעולות פשוטות כלל, אם בכל זאת ברצונכם לבצע אותם בעצמכם, ישנם מספר דברים שתצטרכו לדאוג להם.

  1. כלי עבודה – הבחירה בכלי העבודה היא השלב החשוב ביותר שכן בטון מהווה חומר חזק במיוחד ועל כן לא ניתן לקדוח בו בעזרת כל כלי העבודה.
  2. תכנון איכותי של תהליך העבודה – לפני שאתם מתחילים בתהליך הקידוח, עליכם לוודא כי אתם יודעים מה עליכם לעשות בכל שלב ושלב בכדי לא להיתקע בשלבים מאוחרים יותר של הקידוח.
  3. לפעול – את הקידוח יש לבצע בהתאם להוראות כלי העבודה, וכמובן בהתאם לתקנים ולהוראות המושפעים מגורמים שונים לרבות הבטון העומד בפני ניסור.

 

קידוח יהלום לבד – מומלץ או לא?

אם כן, כעת נשאלת השאלה האם כדאי לי בכלל לבצע קידוח יהלום באופן עצמאי. התשובה לכך אינה חד משמעית, אך ניתן לומר באופן כמעט ברור – לא מומלץ. התשובה לכך מתבססת על שני היבטים.

  • עלות – עניין העלות משחק תפקיד רב בשאלה האם לבצע קידוח בטון לבד או לא. אם כן, על אף המחיר שנחסך בעשייה עצמאית, רכישת כלי עבודה מתאימים ואיכותיים מהווה הוצאה כספית גדולה מאוד. על כן הדבר אינו בהכרח משתלם.
  • איכות – תהליך קידוח בטון הוא תהליך מורכב ומסובך אשר דורש ידע רב בעבודה עם בטון. עבודה לא נכונה עלולה להוביל לתוצאות אסתטיות שליליות ואף במקרים מסוימים להוות סכנת חיים. על כן, הסיכון בעבודה עצמאית ללא ידע מספיק אינו כדאי.

יהלומים על חוף הים