סוגי זפת

השימוש בזפת ידוע לאנושות מזה אלפי שנים. זפת ידועה כחומר אוטם היעיל נגד חדירת מים, ולכן היה נהוג להשתמש בה בתחום הספנות. בעת החדשה הזפת משמשת בעיקר כחומר איטום לתשתיות שונות, כגון גגות של מבנים, כבישים, מבנים תת קרקעיים, ועוד. תחום האיטום עבר מספר תהפוכות ושכלולים, וכיום ניתן למצוא שיטות איטום רבות נוספות מעבר לשימוש בזפת. בין השיטות הנפוצות נוכל למצוא איטום בהתזה, יריעות ביטומניות, חומרים צמנטיים, ועוד. לכל חומר יש תכונות פיזיקאליות מעט שונות, והמגוון מאפשר התאמה של החומר בדיוק למטרה הדרושה. על אף השיטות החדשות שנכנסו, רבים בארץ ובעולם עדיין מעדיפים את הזפת הוותיקה, הנחשבת לשיטה יעילה, פשוטה וחסכונית.

סוגי זפת לאיטום

כמעט כולנו מכירים את השימוש בזפת החמה לצורך איטום גגות. מדובר בשיטה יעילה וחסכונית, הנמצאת בשימוש תדיר בישראל ובשאר מדינות העולם, וזאת על אף כניסתן של שיטות יעילות ומתוחכמות יותר. ככל הנראה הסיבה העיקרית לשימוש בזפת- הוא החיסכון הכלכלי בטווח הקרוב.
הזפת מגיעה במספר צורות, כשהצורה המוכרת ביותר היא כמובן הזפת החמה- אותה נהוג למרוח לצורך איטום גגות, וכשהיא מתייבשת- אנו מקבלים שכבה מוצקה ועמידה לחדירת מים ורטיבות. סוג פחות מוכר הוא הזפת הקרה, שאינה דורשת חימום- היות והיא מגיעה בהרכב כימי המאפשר לה להיות נוזלית בטמפרטורת החדר. השימוש בזפת הקרה הוא שונה מאשר בזפת חמה, וזו הראשונה אינה משמשת לאיטום של שטחים שלמים, אלא לרוב יעילה כשמדובר בהשלמות ותיקונים לאיטום קיים, או באיטום של חלקי צנרת. איטום בזפת קרה מאפשר לנו פחות טרטור כשמדובר בהשלמות או חיזוקים לאיטום קיים, וכמו כן- מאפשר לנו איטום ללא פגיעה בחלקי הצנרת, שעלולים להינזק במריחת זפת חמה עליהם.

שימוש בזפת קרה

כאמור, זפת קרה מגיעה בנגזרת כימית המאפשרת לה להיות קרה וגם נוזלית בטמפרטורת החדר.
שיטת האיטום בזפת קרה היא למעשה די דומה לשימוש בזפת החמה, פרט לעניין החימום שאינו דרוש כאן. הזפת הקרה מגיעה בחביות קטנות או דליים, וזאת כיוון שהיא אינה משמשת לאיטום של שטחים שלמים- ולכן לא דרושה ממנה כמות גדולה מדיי. הזפת הקרה יכולה להימרח על השטח הדורש איטום באמצעות מגב או מברשת קטנה, בהתאם לרמת הדיוק והעדינות הדרושה מצד בעל המקצוע, והיא מאפשרת תיקוני איטום נוחים יחסית, וגם זולים יותר.

הזפת היא אחד החומרים החשובים ביותר בתעשייה, ומשמשת לצרכי איטום בענף הבנייה. בעבר שימשה הזפת בתחום הספנות, ואילו היום היא משמשת בעיקר לאיטום גגות, כבישים, מסלולי תעופה, מבנים תת קרקעיים, ועוד. בעוד פעם ניתן היה לאטום רק באמצעות זפת חמה, כיום ישנה גם האופציה של איטום באמצעות זפת קרה, המעניקה מענה יעיל כשמדובר בתיקונים או השלמות לאיטום קיים, או באיטום של חלקי צנרת שעלולים להינזק משימוש בזפת חמה.
כביש