מרפסות תלויות – מהו הסוג הנפוץ ביותר בשוק

מרפסת תלויה היא די חדשה בעולם הבנייה הישראלי והיא מאפשרת הוספת או הרחבה של מרפסת לכל בית כמעט ללא מאמץ ובירוקרטיה. מהי מרפסת תלויה, איך מתקינים אותה ומה הסוג הנפוץ ביותר בשוק שמומלץ לבנות אצלכם בבית?

 

מהי מרפסת תלויה?

מרפסת תלויה היא תוספת שטח לדירה שלא תוכנן בתהליך הבנייה המקורי של אותו הנכס בין אם מדובר בבית פרטי, בניין משרדים או מבנה מגורים משותף. מרפסות תלויות הן פריצת דרך במובן שלפניהן אם בעל דירה היה מעוניין להוסיף מרפסת לבית שלו הוא היה נאלץ לבנות אותה על עמודים תומכים מבטון ולכן עבור אדם שגר בקומה שלישית בבניין משותף שהיה מעוניין במרפסת בבית שלו היה נדרש לשכנע גם את הדיירים שמתגוררים תחתיו לבנות גם הם מרפסת על מנת ליצור בסיס חזק שיישא את המרפסת בקומה השלישית.

 

איך מרפסות תלויות מחזיקות את עצמן

בעקבות הצורך שעלה בבניינים רבים שלא היו בעלי מרפסות לבתים נמצא פתרון שהוא המרפסות התלויות שהן בעצם יחידת קונסטרוקציה עצמאית, היחידה מתחברת לשלד הבניין אך ללא תמיכה חיצונית או בנייה משלימה כמו עמודים מה שמאפשר לאותות הדייר מהקומה השלישית להרחיב ולהוסיף מרפסת מבלי להיות תלוי או להפריע לדירות שתחתיו.

 

סוגי המרפסות בשוק הישראלי

מרפסת תלויה מפלדה

שיטת הבנייה למרפסת פלדה נקראת גם בנייה יבשה, מדובר בקונסטרוקציה של פלדה שלמה העשויה מפלדת אל חלד אשר מתחברת לשלד הבניין בעגינה ייחודית על ידי ברגים מיוחדים המתברגים הישר אל קורות הביטחון של הדירה – של הרצפה ושל התקרה. מרפסת הפלדה נחשבת היום לדרך המתקדמת ביותר בארץ והיא מהירה, בטוחה ובאופן יחסי אינה יקרה.

 

מרפסת בטון קלאסית

בנייה בשיטה זו נקראת גם בנייה רטובה והיא השיטה הישנה והמסורתית בה יש לצקת עמודי בטון שיישאו את המרפסת באיזה קומה שתהיה. בשיטה זו תחילה יש להכין את הקרקע בחפירות שישמשו להנחת עמודי הבטון התומכים, לאחר מכן יש להקים פיגומים על צידו של הבנייה ולצקת את יחידת הבטון שתהיה המרפסת.

 

ההבדלים בין המרפסות

הבנייה של המרפסת התלויה הינה פשוטה בהחלט, רוב העבודה עליה מתבצעת במפעל וההתקנה עצמה נמשכת כיום אחד כאשר יחידת המרפסת וקונסטרוקציית התלייה מגיעות שלמות מהמפעל על גביי מנוף וכך מתאפשרת התקנה זריזה של צוות הבניה הישר אל השלד בעוד שבנייה של מרפסת בטון קלאסית עלולה להמשך מספר ימים ארוכים, היא מרעישה ומלכלכת את הקירות החיצוניים של הבניין ואף את הדירות עצמם כיוון שנדרשים חיתוכים וניסורים רבים.

 

לסיכום

מרפסת תלויה היא פתרון נהדר לכל מי שמעוניין בתוספת מרפסת לבית שלו, מרפסת היא מקום שנעים להנות ממזג האוויר, לארח, לגדל צמחים ועוד. מרפסת תלויה מפלדה היא אפשרית בכל בניין ואפילו הבירוקרטיה לקבלת אישור לא מאוד בעייתית.

פינת ישיבה