למה חשוב לבצע איתור נזילות מים בגג לפני שמגיע החורף

רטיבות ונזילות אלו שתי הבעיות הנפוצות ומהמטרידות ביותר הקיימות בבתים בישראל.

הן מעידות על פגמים פנימיים באיטום או בצנרת המים ומדרישות עבודות איתור ואיטום משמעותיות בבית.

ביצוע איתור נזילות מים בגג לפני הגעת החורף, נועד כדי למנוע את הבעיות הללו מראש, כפי שיפורט להלן.

 

מקור הנזילה

הופעת רטיבות בקיר או נזילה מהתקרה, היא שלב מתקדם במחזור חייה של הנזילה. נזילה זו החלה, ככל הנראה, לפני לא מעט זמן כנזילה קטנה וזניחה שלא ניתן היה לשים לב אליה. זו הלכה וגדלה, צברה תאוצה, וכעת היא בולטת לכל.

לא מדובר אך במפגע אסתטי, אלא במפגע תברואתי של ממש. רטיבויות ונזילות הן כר פורה להתפתחות עובש, העלול לסכן את כלל בני הבית וביתר שאת ילדים, קשישים ואנשים הסובלים מקשיי נשימה, דוגמת אסתמטיים. כמו כן, הרטיבות עלולה להוביל לריקבון ואף להתפוררות של ממש של הקיר.

ניתן לטפל בבעיה, כמובן, גם כשהיא בשלב המתקדם של הופעתה בקיר. עם זאת, מומלץ לבצע איתור נזילות מים בגג מבעוד מועד, באופן שיאתר את הנזילות בראשית דרכן ויאפשר לנו להתמודד עימן בצורה טובה יותר כך שלא נצטרך בכלל להגיע לשלבים המתקדמים והמסוכנים של הנזילה.

אם כן, החשיבות הגדולה של איתור נזילות מים בתחילת החורף היא מניעת תקלות מבעוד מועד. זהו, כידוע, ההבדל בין חכם לנבון. החכם יודע כיצד לפתור בעיות. הנבון משכיל למנוע אותן מלכתחילה. איתור נזילות זהו צעד של נבונים, המעוניינים לחסוך זמן וכסף ולשמור על בריאותם ותחזוקת ביתם.

 

למה דווקא בגג

ניתן לתהות, מדוע רצוי לבצע לקראת החורף בדיקה דווקא של הגג ולא של מצב צנרת המים והביוב בבניין, למשל. ראשית, יש לציין שגם בדיקות שכאלו הינן מומלצות למדי. עם זאת, בדיקת הגג עדיפה יותר משתי סיבות.

הסיבה הראשונה היא נוחות ועלות הבדיקה. הגג הוא מקום חשוף ונגיש יחסית ובעל מקצוע מיומן יוכל לבצע בו את הבדיקות הדרושות בפשטות יחסית. זאת, לעומת בדיקת הצנרת החבויה בתוך הקירות ודורשת בדיקה פולשנית, יקרה ומסובכת יותר.

הסיבה השנייה היא הסבירות הגבוהה יותר לבעיות איטום בגג. הגג הוא תא שטח גדול במיוחד והסבירות לבעיות איטום, ולו הקלות שבקלות, עלולות להוות נקודות אופציונליות לנזילות ורטיבות עם תחילת הגשמים בחודשי החורף. חשש זה מתעצם בשנים האחרונות, המאופיינות במערכות גשם מרוכזות ועוצמתיות יותר.

בניגוד לגג החשוף לגשמים, אין סיבה מיוחדת לבעיות בצנרת הפנימית בחורף דווקא. אמנם ייתכנו נזקים עקב הקור העז, אך אלו ייתכנו אף עקב התחממות יתירה בחודשי הקיץ. מכיוון שכך, אין צורך לבצע בדיקה מיוחדת לקראת החורף ודי לבצעה אחת לכמה שנים, בהתאם לשחיקה הצפויה של הצנרת. ככל שגיל הצנרת והבניין כולו עולה, כך יש לערוך בדיקות צנרת תכופות יותר.

 

לסיכום

יתרונה הגדול של בדיקה לאיתור נזילות ובעיות איטום בגג, הוא מניעת צרות גדולות בהמשך החורף. השקיעו מאמץ פשוט יחסית לפני תחילת הגשמים, וחסכו לעצמכם נזק מיותר בחודשים שלאחר מכן. בהצלחה!

כלי עבודה