יריעות ביטומניות

תחום איטום הגגות בפרט, ותחום האיטום בכלל- עברו שינויים ושכלולים במהלך השנים האחרונות. בעוד שיטת האיטום הרווחת בעבר הייתה זיפות גגות, כיום ניתן למצוא שיטות נוספות ומתוחכמות יותר. אחת השיטות המקובלות לאיטום גגות בישראל, הינה שיטת האיטום באמצעות יריעות ביטומניות. יריעות אלה מבוססות על חומר שהוא נגזרת של נפט גולמי, מתרכך בחום, ובעל חוזק וגמישות המאפשרים לו עמידות ויכולת איטום של מגרעות וסדקים במעטפת הגג. יריעות ביטומניות מתחלקות למספר סוגים, ועל מנת להתאים את סוג היריעה לגג בצורה הטובה ביותר- יש לקחת בחשבון מספר שיקולים משמעותיים.


מדוע יריעות ביטומניות?

השוק מציע שיטות איטום רבות לצורכי איטום גגות. ביניהן נוכל למצוא איטום בהתזה, איטום בזפת חמה, ואיטום ביריעות ביטומניות. השיטה האחרונה שצוינה- נחשבת לאחת השיטות היותר נפוצות, וזאת עקב מספר סיבות. יריעות ביטומניות הן למעשה יריעות של "ביטומן" שהוא תוצר של נפט גולמי, המחוזק בסיבים פולימריים אלסטיים, ובסיבי חומרים נוספים המעניקים לו חוזק ועמידות, כמו למשל זכוכית או פוליאסטר. השילוב הזה מאפשר גמישות וגישור על מגרעות בתשתית האיטום מצד אחד, ועמידות גבוהה בפני קריעה מצד שני. תכונות אלה הופכות את היריעות הביטומניות למאוד נפוצות בענף הבנייה, והן משמשות לאיטום גגות, אדניות, מקלטים, כבישים, גשרים ומסלולי תעופה.

סוגים של יריעות ביטומניות והאיטום באמצעותן

יריעות ביטומניות מגיעות במספר סוגים, כשהרכב החומרים משתנה ביניהם. בעל מקצוע שאוטם גג באמצעות יריעות ביטומניות- ייקח בחשבון את האקלים באותה המדינה, את כמות החשיפה לשמש של אותו הגג, ועוד. בישראל ישנם גגות שטמפרטורת השטח בהם יכולה לטפס עד ל90 מעלות צלזיוס בקיץ, ומאידך- במדינות אירופה טמפרטורת הגג יכולה לצנוח גם עד מינוס 20 או מינוס 30 מעלות, ונתונים אלו ישפיעו על בחירת היריעה הביטומנית. שני הסוגים העיקריים של יריעות ביטומניות הם APP ו-SBS, כשהשם ניתן ע"פ סיבי הפולימר שבהם מחוזקת היריעה.
בעת הנחת יריעות ביטומניות לצורך איטום גגות, השלב הראשוני הוא הכנת השטח, וזהו שלב חשוב שאין להמעיט בערכו. יש לנקות את הגג מפסולת ולכלוך, ואז לשטוף אותו ולהניח לו להתייבש במשך כ24 שעות. בשלב הבא מורחים חומר פריימר וממתינים שוב מספר שעות- בהתאם להוראות היצרן של החומר, ואז מבצעים חיזוק באמצעות יריעות מיוחדות בחיבורים ואזורים הנחשבים רגישים. בשלב העיקרי- מניחים את היריעות הביטומניות תוך חימום שלהן על פני כל הגג, ובסוף מומלץ לבצע בדיקת יעילות לאיטום.

תחום איטום הגגות התפתח בשנים האחרונות, וכיום ניתן למצוא שיטות מגוונות מעבר לזיפות גגות. אחת השיטות היותר מקובלות ונפוצות, היא שיטת האיטום באמצעות יריעות ביטומניות. שיטה זו מוכחת כיעילה במיוחד, ומשמשת לפונקציות רבות בענף הבנייה גם מעבר לאיטום גגות. מומלץ להיעזר בבעל מקצוע מנוסה ע"מ לקבל תוצאה מיטבית בעת שימוש ביריעות ביטומניות.

בית