חדרים רטובים

כשמדברים על חדרים רטובים, הכוונה היא לחדרים הנתונים ללחות ורטיבות מתמדת, למשל חדר האמבטיה או המקלחת, סאונות, וכיוצא בכך. עבודת האיטום הפנימית בחדר רטוב- מטרתה למנוע את חלחול הרטיבות דרך הקירות אל "בשר" הקיר- שם היא יכולה לגרום לנזקים שונים, כמו ריקבון, בועות, התפוררות, סדקים והינתקות של אריחים. עבודת איטום בחדרים רטובים דורשת ידע וניסיון, היות והיא דורשת שילוב של חומרי איטום שונים, חלקם מתאימים לרצפות, חלק לקירות, וחלקם לקירות שבאים במגע ישיר עם המים- למשל קירות המקלחת. על מנת לאפשר עמידות של האיטום למשך שנים רבות- רצוי לבצע איטום חדרים רטובים בעזרת אנשי מקצוע בעלי ניסיון.

חדרים רטובים והאתגר שבהם

בכל בית מגורים, ישנו חדר החשוף יותר מהשאר לרטיבות ולחות על בסיס יומיומי- וזהו כמובן, חדר המקלחת או האמבטיה. חדרים רטובים נוספים הדורשים תשומת לב הם חדרי סאונה רטובה, מבנים המכילים בריכות שחייה, מקוואות, ועוד. עבודות איטום של חדרים רטובים מציבים אתגר משמעותי עבור בעלי המקצוע, היות ומדובר בעבודה סיזיפית הדורשת מעקב אחר שלבים מדויקים, תוך השקעת מחשבה לגבי החומר המתאים לכל חלק. כך למשל, חשוב להכין ולשטוף את הרצפות טרם האיטום, על מנת לאפשר עבודה יעילה ואיטום שיחזיק מעמד, ויש להדביק את חיפוי האריחים בצורה מדויקת ובעזרת החומרים המתאימים- על מנת שאלו לא ינשרו לאחר תקופה קצרה.

חומרים באיטום חדרים רטובים

בין החומרים הנפוצים כשמדובר באיטום של חדרים רטובים, נוכל למצוא חומרים ביטומניים, דבקים צמנטיים חד רכיביים או דו רכיביים, חומר "פריימר", ועוד. כל חומר הוא בעל מאפיינים פיזיקאליים מעט שונים, וחלק מהחומרים לא עובדים טוב יחד, וזו אחת הסיבות שבגינה יש חשיבות לייעוץ של בעל מקצוע המבין בתחום. כל איזור בחדר הרטוב דורש טיפול מעט שונה, ועבודת האיטום כולה כרוכה במעקב אחר שלבים דקדקניים וזמני המתנה מדויקים. חוסר ניסיון וביצוע של עבודה חובבנית- פשוט עלול לגרום לחוסר עמידות של האיטום, לנזקים לקירות ונשירת אריחים, וכתוצאה מכך- לצורך בעבודת תיקון והוצאות כלכליות נוספות.

חדרים רטובים דורשים תשומת לב מיוחדת כשמדובר בעבודת איטום. עבודת האיטום בחדרים כאלו מתחלקת לשניים- רצפות וקירות, אך גם הקירות מקבלים יחס מעט שונה בהתאם למיקום שלהם. חיפוש קצר ברשת ידגים לנו את כמות החומרים השונים המשמשים לאיטום חדרים רטובים, כשכל אחד מהם הוא בעל תכונות קצת שונות, ומשמש למטרות אחרות. עבודת איטום של חדר רטוב דורשת ניסיון, והקפדה על כללים נוקשים וזמני המתנה מדויקים, שבמידה ולא יבוצעו- עלול הדבר לפגוע באיכות האיטום. בעוד האינטרנט מציע מדריכים רבים לאיטום חדרים רטובים בשיטת "עשה זאת בעצמך", מומלץ לערוך חישוב של עלות הזמן, החומרים, והעבודה החובבנית, ולהעדיף עבודה מקצועית יותר שלא תיצור נזקים והוצאות כלכליות נוספות בעתיד הקרוב.

קיר מתפורר