התזת חול

רוב האנשים השומעים את המילה "חול", מקשרים אותה לחוף הים, לטבע, או לחול שיש לנקות מרצפת הבית. לא כולם יודעים שחול עצמו משמש כאמצעי ניקוי עוצמתי, אמצעי ליטוש ושיוף לקראת צביעה, ואפילו פיסול ויצירות אומנות. טכניקה של התזת חול מיושמת באמצעות מכונות המתיזות חלקיקים קטנים של חומרים שונים כגון חול סיליקה, מתכת או קליפות, אל עבר המשטח אותו מעוניינים לשייף או לנקות. באופן זה מתקבל תהליך מואץ הדומה למה שקורה בנוף הטבעי, שהרי גרגירי החול מעצבים חלקים רבים ממנו. בשוק קיים היצע גדול של חברות המבצעות עבודות התזת חול, וחשוב לבחור בעל מקצוע אמין, שיוכל לבצע עבודה איכותית תוך שמירה על בטיחות הסובבים.


איך עובדת התזת חול?

כשאומרים "התזת חול" אין מדובר בחול של ממש, אלא במושג המתאר חומר שוחק כלשהו. בין החומרים השוחקים שבהם משתמשים בהתזת חול, ניתן למצוא מתכות שונות, חול סיליקה, קליפות אגוזים וקוקוס, ועוד. הטכנולוגיה למעשה מבוססת על מכונות ייעודיות, המסוגלות "לירות" את החלקיקים הקטנים באמצעות לחץ של מים או גז דחוס כלשהו (בד"כ אוויר). התזת חול יכולה להתבצע במערכת יבשה או במערכת רטובה, כשכל אחת מהשיטות נותנת מענה למטרות אחרות. שתי השיטות פועלות על עקרונות דומים- החלקיקים הקטנים מוכנסים למיכלים מיוחדים, שבהם הם נדחסים בלחץ גבוה ואז משוגרים דרך פיה צרה אל עבר המשטח שאותו רוצים לנקות או ללטש. בנוסף, ניתן לבצע התזת חול במערכת סגורה שבה החלקיקים נאספים באמצעות שואבים, או במערכת פתוחה- שבה אין שליטה על פיזור החלקיקים לאחר שהם פוגעים במשטח.

שימושים של התזת חול

התזת חול משמשת בתחומים תעשייתיים רבים, לצורכי ליטוש, ניקוי, חריטה, ועוד. ניתן להשתמש בשיטה למשל כשמעוניינים לנקות משטחים גדולים כמו מבנים, גשרים, אניות, כשמכינים משטחים לצביעה תעשייתית, וגם כשמעוניינים ליצור כתובות חרוטות באבן או בשיש, או יצירות אומנות כמו ויטראז'ים למשל. התזת חול יכולה להתבצע בעוצמות שונות. במידה ומעוניינים בניקוי של משטחי מתכת- העוצמה לרוב תהיה חזקה יותר, ולעומת זאת במצבים של עיבוד ריצוף למשל- העוצמה תהיה חלשה יותר, היות והמטרה היא להעניק לאבן חספוס עדין על מנת לשבור את הברק.

התזת חול היא טכניקה בעלת שימושים רבים בתחום התעשייה, הניקיון והאומנות. רבים טועים לחשוב שאכן מדובר בחול כמו בשפת הים, אך למעשה אין זה כך. מדובר על חלקיקים קטנים של חומר שוחק כלשהו, מתכת, קליפות, ועוד, המותז בעוצמה באמצעות לחץ של גז או מים. טכנולוגיה זו מיושמת באמצעות מכונות מיוחדות, ומאפשרת ניקוי יסודי של משטחי אבן או מתכת, גופי ספינות, גשרים, ועוד. כמו כן, התזת חול משמשת גם בתחום העיצוב והאומנות, למשל לצורך חריטה על שיש, יצירת חלונות ויטראז', ליטוש ריצוף, פיסול, שילוט, ועוד.

חול