שש דרכי טיפול בנזילה בחדר האמבטיה

אחת מהתקלות הנפוצות והמעיקות ביותר בכל משק בית הן נזילות בחדר האמבטיה.

נזילות גורמות לא רק לחשבון מים מנופח אלא גם לנזקים עקיפים כמו עובש בקירות או בארונות שעלולים לגרור הוצאות כבדות.

במאמר הבא נסקור כמה מהתקלות הנפוצות ביותר, ונפרט את הדרכים לטפל בהן.

נזילות בחדר האמבטיה ניתן לחלק לשלושה סוגים עיקריים:

סוג הנזילה תיאור הבעיה
דליפת ניקוז נזילה שמקורה בפתח הניקוז או בצינור המוביל אל פתח הניקוז – במידה ואחד מהם רופף או לא מחובר כהלכה, עלולה להיווצר נזילה.
דליפות במילוי בין האריחים האריחים באמבטיה ובמקלחת מופרדים באמצעות רוֹבָּה – תערובת בטון שסותמת את החריצים. מדובר בתקלה נפוצה שיכולה לגרום לעובש ולריקבון שמתפתחים בהדרגה.
דליפה בברז נזילות שמקורן באחד מחלקי הברז או בראש המקלחת. החיבורים בין חלקי הברז עלולים להינזק ולגרום לדליפות. דליפות בברז או בראש המקלחת מייצרות פחות נזק מאשר דליפות אחרות, משום שזרם המים נוזל ישירות לכיור או לאמבטיה. יחד עם זאת, נזילה כזאת יכולה לגרום לחשבון מים מנופח במיוחד.

 

כיצד לטפל בתקלות?

בחלק מהתקלות תוכלו לטפל בעצמכם, אך חלק מהתקלות מחייבות פנייה לאיש מקצוע. תפקידו של איש המקצוע הוא קודם כל איתור נזילות ואחר כך טיפול בהן. איש המקצוע אחראי גם לטיפול בנזקים עקיפים שנגרמים בשל הנזילה – למשל במקרה שבו יש הצטברות גדולה של מים שנכלאים בתוך הרצפה, צריך לבצע ייבוש תת רצפתי.

 

תיקון דליפת ניקוז

דליפות שמקורן בניקוז הן דליפות שקשה לאתר. לעיתים קרובות אנחנו מבחינים בהן רק כשהתקרה מתחילה להתעקם, או כאשר הרצפה בקומה השניה מעל חדר האמבטיה מתחילה להתעוות לאחר שהיסודות הרקיבו. ניתן לתקן דליפות ניקוז באחת משלושת הדרכים הבאות, בהתאם למקור התקלה:

  1. תיקון האיטום במקום שבו הברז מתחבר לקיר, באמצעות החלפת הגומייה. מדובר בתיקון פשוט יחסית.
  2. החלפת הצינורות מתחת לאמבטיה או לכיור – במרוצת השנים הצנרת מתיישנת ונפגמת. במקרה כזה יש צורך בהחלפת הצנרת.
  3. החלפה של קופסת הניקוז או תיקון האיטום סביבה, גם כאן כדאי להיעזר בשירותיו של איש מקצוע ולא לנסות לטפל בתקלה לבד.

 

תיקון דליפות בברז

  1. בדרך כלל ברז מטפטף כאשר האיטום הפנימי שלו נשחק, במקרה כזה צריך להחליף את האיטום הפנימי.
  2. במקרה שיש תקלה בלחץ האוויר בצינורות המים שבקיר, יכולה להתפתח נזילה שתגרום למים בכמות גדולה להשפריץ לתוך הקיר. תקלה כזאת יוצרת נזק משמעותי ולכן צריך לכבות את אספקת המים באופן מיידי ולהזמין איש מקצוע.

 

תיקון דליפה ברובה

לעיתים מקור התקלה הוא לא בצנרת או בברז אלא פשוט במילוי שבין האריחים, בין אם בקיר או ברצפה. תקלה מהסוג הזה יכולה לגרום להצטברות משמעותית של עובש על הקירות. במקרה כזה צריך לסתום את הסדקים שבין האריחים מחדש. במידה והדליפה לא מתוקנת בזמן, התיקון עלול להיות מורכב ויקר יותר משום שהוא יצריך עקירה של אריחים רבים.

לסיכום, לפני שמתחילים לטפל בתקלה יש להבין מה המקור שלה. בחלק מהמקרים תוכלו לטפל בתקלה לבד, במקרים אחרים תצטרכו להסתייע בשירותיו של איש מקצוע.

 

כלי עבודה