בידוד תרמי

בידוד תרמי הוא מושג שמקורו בתחום התרמודינמיקה- העוסק באנרגיה ושינויים בה, וכיום מושג זה נמצא בשימוש רב גם בענף הבנייה. כשמדברים על בידוד תרמי בבנייה, מתכוונים לשימוש בחומרים ייעודיים על מנת למנוע מעבר חום דרך מעטפת הדירה או הבית. המטרה בכך היא כמובן- תחושת נוחות לדיירים, שיכולים לתמרן בקלות אל טמפרטורה שהיא בטווח הנוחות שלהם. סיבה נוספת היא כלכלית, שהרי חללי מגורים המבודדים היטב- יגרמו לנו לחסוך כסף רב מבחינת אמצעי החימום או הקירור בביתנו. ענף הבנייה משתכלל כל העת, וגם תחום הבידוד התרמי מציע כיום מגוון של חומרים מתוחכמים, למשל צמר סלעים, פוליסטרין, טיח תרמי, בטקל, ועוד.

למה צריך בידוד תרמי?

אחת ממטרותיו של מבנה מגורים, היא הענקת נוחות למתגוררים בה אל מול תנאי האקלים שבחוץ. נמצא כי לבני האדם יש טווח טמפרטורות המכונה "טמפרטורת נוחות", וכל עוד אנו בתחומיו- איכות החיים שלנו עולה, ואיתה התפקוד הגופני והנפשי. בעת חימום או קירור הדירה- בהתאם לעונה, ישנו מעבר של חום\קור דרך מעטפת הדירה, והוא נובע מהפרשי הטמפרטורה בין פנים הדירה לסביבה החיצונית. ככל שנקטין את המעבר הזה- כך נחסוך כסף ונוכל לשלוט באופן יעיל יותר בסביבה הפנימית של הדירה, וכאן נכנס תפקידו החשוב של הבידוד התרמי. בידוד תרמי איכותי יגרום לתחושת נוחות בדירה, יקצר את זמן החימום או הקירור שלה, ויקטין סיכוי להתעבות אדים על הקירות והיווצרות עובש.

סוגי בידוד תרמי

המאפיין העיקרי של חומרי הבידוד ברוב המקרים, הוא שלמרות עוביים הצר- הם חוסמים מעברי חום בצורה יעילה מאוד. בחומרים אלו יש אחוז גדול של אוויר כלוא, שיכול להגיע עד 95 אחוזים מנפח החומר, וזה מקנה לו משקל סגולי נמוך מאוד. בין החומרים המבודדים תרמית שהשוק מציע, נוכל למצוא את צמר הסלעים, פוליסטרין מוקצף, בטון מוקצף (בטקל), פלטות איטונג, ועוד. לכל חומר תכונות פיזיקאליות שונות במקצת, המקנות לו תכונות בידוד טובות יותר או פחות. קבלן בנייה מנוסה, יידע לבחור את החומרים המתאימים ביותר עבור אותו מבנה ובהתאם לאותו אזור בארץ, ע"פ התקן הישראלי המחלק את תחומי ישראל לארבעה אזורי אקלים. מעבר לאופציות הקיימות בהקמת מבנה חדש, ניתן גם לבצע שיפורים בקירותיו של מבנה קיים מבפנים או מבחוץ- על מנת לשפר את הבידוד התרמי.

בידוד תרמי הוא מושג הנמצא בשימוש רב בענף הבנייה, ויש לו השפעה ישירה על נוחיותנו בבתי המגורים בהם אנו גרים, ועל כמות הכסף שנאלץ להוציא למטרת חימום או קירור של ביתנו. בידוד תרמי איכותי ימנע תחושה לא נעימה בדירה, מעברי חום וקור דרך קירותיה, והתעבות של אדים על הקירות. בעל מקצוע מנוסה בתחום- יוכל לייעץ גם בנוגע לשיפור בידוד תרמי עבור מבנה קיים באמצעות חומרים כאלו ואחרים.

מבנה מבודד