בידוד אקוסטי

הצורך בבידוד אקוסטי מוכר לכולנו, גם אם אין אנו מבינים את הלקסיקון המשמש את בעלי המקצוע בתחום. בקרב אנשים המתגוררים בסביבה עירונית, נדירים אלו שלא חוו שכנים מרעישים מהדירות השכנות או מבתים סמוכים. ומה אם נספר לכם, שלא תמיד האשמה היא בשכנים? מסתבר שבידוד אקוסטי יכול להשפיע בצורה משמעותית לכאן או לכאן, כשמדובר ברעשים הנישאים מחדר לחדר בצורות שונות. לעתים תכנון נכון של בידוד- יכול להעניק לנו שקט, בדיוק באותו החדר שבו סבלנו מרעש לפני כן.

הצורך בבידוד אקוסטי

אין הרבה מאיתנו, שלא מכירים את התופעה של רעש מדירות סמוכות. רקיעות, גרירת רהיטים, מוזיקה רועמת, צעקות ונביחות, הם רק חלק מהרשימה הארוכה שכולנו מכירים בתור דיירים בסביבה עירונית. מומחים בתחום הבידוד האקוסטי, יספרו לנו שישנם שני סוגים של מעברי רעש בין חדרים. הסוג הראשון הוא מעבר ישיר דרך מבנה, כמו למשל רקיעות או גרירת רהיטים, והסוג השני הוא זה שבו גלי הקול נישאים באוויר וחוצים את הקיר לחדר השני. כמו כן- ניתן לומר שגורם הרעש מושפע משתי סיבות עיקריות- כושר הבידוד של הקירות, וכושר הספיגה האקוסטית שלהם. ההבדלים האלו משמשים את בעלי המקצוע בתחום הבידוד האקוסטי, ומאפשרים להם להבין את הבעיה טוב יותר, וכך להתאים עבורה פתרון יעיל יותר.

התקנת בידוד אקוסטי

בעל מקצוע מנוסה, יידע להתאים את הנכון מבין שלל הפתרונות הקיימים בתחום הבידוד האקוסטי. חשוב לדעת מספר כללים הקשורים לבידוד אקוסטי: קיר כבד יותר יחסום טוב יותר מעבר של גלי קול, קירות כפולים מנותקים- מעניקים בידוד טוב יותר בצורה משמעותית, וחדרים בעלי אקוסטיקה גרועה- מגבירים את הרעש ואת המעבר שלו לחדרים סמוכים. לעתים ניתן ליצור שינויים בקירות הבית, ולעתים אין תקציב לכך, או שהדבר אינו מתאפשר היות ומדובר בדירה שכורה למשל…
בכל מקרה, פעמים רבות האקוסטיקה הגרועה בחדר או בבית, היא זו הגורמת לתחושת המולה, הגברת רעשים פנימיים וחיצוניים, וצרות נוספות. במקרה של אקוסטיקה בעייתית- ישנם פתרונות ישימים ופשוטים יותר מאשר שיפוצים במבנה הבית. קירות ואריחים אקוסטיים, תקרות אקוסטיות, חלונות כפולים, ודלתות מתאימות- הם רק חלק מהפתרונות שאנו יכולים לשפר באמצעותם את האקוסטיקה בביתנו.

בידוד אקוסטי הוא תחום מעניין, הטומן בחובו פתרונות רבים ופשוטים לבעיות הנגרמות עקב מעברי רעש. ייתכן ומדובר במעברי רעש בין שכנים, או לחילופין במעברי רעש בעייתיים בתוך הבית, עקב אקוסטיקה לא טובה בחלל. כך או כך- הכרת מאפייני המעבר של גלי הקול, והגורמים לבעיות אקוסטיקה, יכולים לסייע בידינו להבין את הבעיה טוב יותר. ברוב הפעמים נמצא כי הפתרון פשוט משחשבנו, ואנחנו נמצאים צעד אחד ממנו. חברות בתחום האקוסטיקה תוכלנה לייעץ לנו כיצד לפתור את הבעיה, ולהחזיר לנו בחזרה את איכות החיים שלנו בסביבה העירונית.

חדר מוזיקה