איטום קירות

איטום קירות הוא תחום מורכב, וכולל איטום של קירות חיצוניים או פנימיים. בכל עבודת איטום, ואין זה משנה עבור איזה סוג של קיר, הלקסיקון הוא רחב ולעתים מתעתע. קיימים סוגים שונים ורבים של חומרים, בעלי שמות מוזרים למדי עבור אלו מאיתנו שהם לא בעלי מקצוע, ושיטות רבות ושונות לביצוע עבודות האיטום. ברשת ישנם מדריכים שונים המפרטים עבור השיפוצניק החובבן, כיצד לבצע איטום בשיטת "עשה זאת בעצמך". חישוב של עלות החומרים, הזמן, ואיכות העבודה, פעמים רבות תגרום לנו להבין שאולי רצוי בכל זאת- לשכור את שירותיו של בעל מקצוע.

איטום קירות חיצוניים לעומת איטום קירות פנימיים

הסיבה העיקרית לצורך באיטום- היא כמובן הרטיבות. קירות חיצוניים של מבנה מתמודדים עם תנאי אקלים קשים במהלך כל השנה, ואלו גורמים לנזקים, לעתים בלתי נראים לעין, שמצטברים במהלך השנים. הסימנים הברורים לכך שישנה בעיה, הינם כתמי עובש ורטיבות, בועות בקיר, או "הזעה" של קירות הבית שלנו. מעבר לקירות החיצוניים, חשוב לנו לזכור שגם קירותיו הפנימיים של הבית, ובייחוד בחדרים כמו חדר המקלחת- מתמודדים עם לחות ורטיבות מתמדת. סיבה נוספת לצורך באיטום, והפעם של קירות פנימיים- היא סיבת הרעש, שיכול לנבוע למשל עקב קיר גבס שהרטיבות אכלה את חלקו הפנימי- ולכן הוא כבר אינו מבודד מבחינה אקוסטית.
היום לעומת פעם, השוק מציע חומרי איטום משופרים יחסית, וכאלו שביכולתם לאפשר לנו שנים רבות של שלווה, באם נבצע את העבודה בצורה מקצועית ומדויקת כמובן.

שיטות וחומרי איטום קירות

החומרים לצרכי איטום קירות הם רבים ומגוונים. באם נפתח את הרשת ונבצע חיפוש, מהר מאוד ניחשף למושגים כגון "חומרים ביטומניים משחתיים", "חומרים צמנטיים", "חומרים פוליאוריטניים", ועוד. החומרים החדישים יותר מאפשרים שנים רבות יותר של עמידות מאשר החומרים שהיו נפוצים בשוק בימים עברו. כמו החומרים- גם שיטות האיטום השתכללו בשנים האחרונות, והיום ניתן להיתקל בבעלי מקצוע המבצעים איטום קירות חיצוניים בסנפלינג, בהתזה, ועוד.
כפי שכבר רמזנו, על אף שאנו עלולים להתפתות לבצע עבודות איטום בעצמנו, ברוב המקרים- העבודה אינה פשוטה כפי שהיא נראית. בעלי מקצוע בעלי ניסיון של שנים בתחום, מסוגלים לא רק לבצע את העבודה ע"פ ההוראות והזמנים המדויקים, אלא גם להתאים את החומר ושיטת האיטום עבור אותה סיטואציה ספציפית. כמו כן, מיותר לציין- שאיתור מקור הבעיה ע"י בעל מקצוע- ימנע הישנות של הבעיה וצורך בהוצאה כלכלית נוספת.

איטום קירות חיצוניים או פנימיים נדרש לנו מסיבות של רטיבות בעיקר, וגם עקב סיבות אקוסטיות לעתים. השיטות וחומרי האיטום שהשוק מציע היום, הן הרבה יותר מתקדמות מפעם, ולמרות זאת- חשוב לנו להבין, שאין תחליף לביצוע של עבודות כאלה ע"י בעל מקצוע. עבודה חובבנית ברוב המקרים- לא תהיה משתלמת עבורנו לטווח הרחוק.

קיר לבן