איטום מקלטים

תחום האיטום מציב אתגרים רבים לבעלי המקצוע העוסקים בו. מדובר בתחום עשיר המתפרש לכיוונים רבים ושונים. איטום תת קרקעי נחשב לתת-תחום מורכב אף יותר, ולכזה המציב אתגרים נוספים מעבר לאלו שכבר קיימים. כשל באיטום של מקלטים למשל, עלול להשפיע על כל שאר הבניין, וליצור בעיות שתסתכמנה בהוצאות גבוהות מהרגיל. מקלטים מביאים איתם בעיות כגון בעיות אוורור ומיזוג, נזילות ורטיבות. מעבר לכך- מקלטים הם מבנים בלתי נוחים מלכתחילה לביצוע עבודות איטום, מבחינת המיקום והאופי שלהם. על מהנדס האיטום לתקשר עם מספר גורמים ואנשי מקצוע, ולתמרן בצורה חכמה בין המכשולים השונים, על מנת לשאוף לעבודת איטום שתחזיק מעמד שנים רבות ככל האפשר.

שיטות וחומרים לאיטום מקלטים

איטום מקלטים נכון צריך להתבצע בשני שלבים עיקריים, ושניהם צריכים להיערך בדקדקנות על מנת להבטיח סיכויי עמידות גבוהים. שלב ההכנה הוא זה המכין את המצע שעליו מבצעים את עבודת האיטום, ושלב האיטום כולל אטימת חללים ומריחת חומרי איטום ע"פ סדר מסוים, ובמספר שכבות- על מנת להבטיח את עמידות האיטום לשנים ארוכות ככל האפשר. חומרי האיטום המיועדים למקלטים הם רבים ומגוונים, וכך גם שיטות האיטום. בין השיטות הנפוצות נוכל למצוא איטום בהתזה, הזרקה או מריחה, ובין מגוון חומרי האיטום ניתקל בשמות כגון יריעות ביטומניות, חומרים צמנטיים, עצרי מים מתכתיים, ועוד.

סיבות לכשל באיטום מקלטים

מהנדס איטום המבצע עבודה במקלט, מתמודד עם מספר אתגרים לא פעוט, ועליו לצלוח אותם על מנת להבטיח איטום יאות לאותו מקלט. אופי המבנה עצמו- כבר מביא עמו מספר אתגרים. מקלט הוא מבנה תת קרקעי, ולכן הוא מאוד חשוף לכניסת אדמה, רטיבות וגזים. מעבר לכך- קירות המקלט מכילים צינורות תשתית מסוגים שונים. צינורות אלו מהווים גורמים חודרים במעטפת האיטום, ודורשים התייחסות מיוחדת, שלא לדבר על מצב בו צינור כזה מתפוצץ וגורם להצפה או נזילה. הגורם האנושי מהווה אתגר נוסף עבור מהנדסי איטום המקלטים, היות והם נדרשים לתקשר עם מספר אנשי מקצוע לא קטן, בדרך ליצירת איטום איכותי. בין אנשי המקצוע האלו ניתן למצוא את האדריכל, מהנדס שלד המבנה, מהנדס הקרקע, הקבלן, ועוד. לצורך העניין- במידה והקבלן אינו עומד בלוחות הזמנים, עלול להיווצר מצב בו התשתית אינה מוכנה לחלוטין לביצוע עבודת איטום בבניין חדש- וזה עלול לפגוע באיכות עבודת האיטום באופן משמעותי.

תחום איטום המקלטים נחשב למאתגר גם עבור בעלי מקצוע מנוסים. מדובר בתחום המערים מספר קשיים, גם מבחינת העבודה המדויקת והמחושבת הנחוצה בו, וגם עקב הצורך בתקשורת אינטנסיבית עם גורמים מקצועיים רבים השלובים בתחום זה. איטום מקלטים לקוי יכול להביא עמו בעיות משמעותיות שעלולות להשפיע על כל הבניין, ולהסתכם בהוצאות כלכליות גבוהות לעתים פי עשרה, מאשר בעיות הקשורות לאיטום שאינו תת קרקעי.

חדר ממד