איתור נזילות

איתור נזילות הוא שירות נפוץ, שיכול לחסוך לנו המון זמן וכסף מיותרים. נזילה יכולה להיות ברורה ונראית לעין, כמו למשל נזילות מים בבתי מגורים עקב איטום לקוי של גגות, ויכולה להיות סמויה מן העין, כמו במצב של חשבון מים בסכום גבוה מהרגיל, שאנו לא מצליחים להבין כיצד הגענו אליו. שיטות חדישות שנכנסו לשוק האינסטלציה בשנים האחרונות, הופכות את העניין להרבה יותר פשוט מאשר פעם. היום במקרים רבים- ניתן להגיע ישירות למקור הבעיה ולטפל בה נקודתית.


מתי נחוץ איתור נזילות

השימוש והממשק שלנו עם המים הוא גדול. מדובר באלמנט הכרחי לחיינו, ואנו משתמשים בו בברזים ובאמבטיות שלנו, וגם פוגשים אותו שלא ביוזמתנו- בימי החורף הגשומים. היות והמים תמיד איתנו, נזילות גם הן הפכו חלק בלתי נפרד מהשגרה שלנו. רובנו מכירים את הסיטואציה המתרחשת עם בואם של ימי חורף גשומים, כשהמים מתחילים לטפטף דרך התקרה, ומבשרים לנו שהאיטום צריך תחזוקה. או למשל מצבים בהם מים מתחילים לזרום מהקיר, עקב פיצוץ או סדק באחד הצינורות. אלו הן דוגמאות לנזילות נראות לעין, ומה לגבי נזילות סמויות? חלקנו מכירים מצבים שבהם אנו עדים רק לסימנים עקיפים של הנזילה. דוגמאות לכך יכולות להיות התרוקנות של בריכה, או חשבון מים מנופח מהרגיל, ללא כל סיבה ניכרת. במצבים כאלו יהיה כנראה יותר קשה להבין את מקור הבעיה, ונצטרך להיעזר בשיטות מתקדמות יותר.

טכניקות לאיתור נזילות

ברוב המקרים, נזילות מביאות איתן צורך דחוף בטיפול. ייתכן ומים זורמים לבית המגורים שלנו מהתקרה או מהקיר, וייתכן ואנו מאבדים מים בלי לדעת מהיכן- וחשבון המים שלנו גדל כתוצאה מכך…בכל מקרה שהוא- נהיה מעוניינים לאתר את מקור הנזילה מהר ככל האפשר. תחום האינסטלציה עבר תהפוכות בשנים האחרונות, עם כניסתן של שיטות מתוחכמות לאיתור של נזילות. בעוד פעם, האינסטלאטור היה מתייצב לעבודה עם ארגז כלים מצומצם יחסית, היום בעלי מקצוע בתחום משתמשים במצלמות תרמיות, סיבים אופטיים, מערכות אקוסטיקה וגז, ושיטות נוספות שעוזרות להם לאתר נזילות בצורה מדויקת ויעילה. היתרון העיקרי בשימוש בשיטות אלה הוא, שלרוב הן חוסכות הרס ופירוק מסיבי על מנת לאתר את מקור הנזילה, ומאפשרות גישה מדויקת ותיקון נקודתי.

תחום האינסטלציה בכלל, ותחום איתור הנזילות בפרט- עברו שינויים מרשימים בשנים האחרונות. כיום אינסטלאטורים יכולים לגשת בדיוק רב אל מקור הבעיה, במקום לבצע פירוק והרס מסיבי של שכבות הבנייה המקיפות. יתרון זה מתאפשר תודות למערכות איתור נזילות מתקדמות שלא היו קיימות בעבר. בין אם מדובר בנזילת מי גשמים דרך הגג או קירות המבנה, ובין אם מדובר בפיצוץ צינור בקיר הבית שלנו או נזילה סמויה בצנרת, הזמנת בעל מקצוע מנוסה בתחום תאפשר לנו לאתר את מקור הבעיה, ולפתור אותה מהר ככל האפשר.