איטום בריכות

במדינת ישראל שטופת השמש, בריכה מהווה פינוק אמיתי לימי הקיץ החמים. בעוד רוב הישראלים נהנים בבריכות ציבוריות בעיקר, לחלק מהם יש בריכה פרטית. בעת תכנון והקמת הבריכה, בין השאר- יש להעניק חשיבות גבוהה לאיטום הבריכה. איטום של בריכות הוא תחום רחב המתפרש למספר כיוונים שונים. ישנם סוגים שונים של מאגרי מים מלאכותיים, החל מבריכות דגים קטנות שאנו מציבים בגינה, דרך בריכות שחיה, ועד בריכות מלאכותיות גדולות לצרכי תעשייה שונים. כשמדובר באיטום מאגר מים מלאכותי- המטרה היא ליצור איטום שיעמוד בלחץ שיוצרים המים אל מול דפנות הבריכה, יעמוד בהפרשי הטמפרטורות, וכמובן- ימנע חלחול של המים החוצה או פנימה.

חומרי איטום בריכות

ניתן למצוא בשוק בעלי מקצוע רבים המציעים שירותים של איטום בריכות. טכניקות האיטום השתכללו עם השנים, ואנו יכולים למצוא שיטות שונות ורבות, עד למצב שבו אנו עשויים להתבלבל. חומרים כימיים חדשים נכנסו לשוק מוצרי האיטום, ומאפשרים התאמה מרבית של עבודת האיטום לסוג הבריכה. בין חומרי האיטום נמצא חומרים צמנטיים הידועים בהתאמתם לתשתיות בטון ובחוזקם, אך מצד שני- הם בעלי מקדם גמישות נמוך יחסית ולכן עשויים להיסדק במהלך השנים. לכן למשל, נהוג לשלב רשתות אינטרגלס יחד עם חומר צמנטי על מנת למנוע את היסדקותו של החומר. סוג נוסף של איטום- איטום בהתזה, הוא יעיל בעיקר באיטום גגות, אך נוהגים להשתמש בו גם עבור איטום חיצוני או פנימי של בריכות. חלק מבעלי המקצוע יעדיפו שימוש בחומרים שונים אחרים, כמו למשל סיקה, או יריעות ביטומניות.


חשיבות איטום הבריכה 

למה כל כך חשוב לאטום בריכות? ובכן, יש לכך כמה סיבות. הסיבה הברורה לכולם היא חלחול ו"בריחה" של המים החוצה- מה שעלול לגרום להפסדים כלכליים עקב צורך תכוף במילוי הבריכה. מעבר לנזק הכלכלי, חשוב להבין את חשיבות האיטום החיצוני של דפנות הבריכה. בעת בניית הבריכה חשוב לבצע איטום איכותי חיצוני, על מנת להגן על יציקת הבטון מהרטיבות שמקורה באדמה שסביב. בטון הוא חומר סופח מים, ובמידה ודפנות הבריכה העשויות בטון תספוגנה רטיבות- זה עלול לערער את יציבותה של כל יציקת הבטון ממנה עשויה הבריכה.
נקודה חשובה נוספת היא, שבנייה בלתי מקצועית של בריכה, עלולה לפגוע ביסודות המבנים הסמוכים לה, עד לרמת מפגע בטיחותי שלא ניתן להתעלם ממנו.

בריכה היא פינוק אהוב במיוחד על העם הישראלי בימי הקיץ הלוהטים, ואין ספק שמדובר בתחושה שאין שווה לה. בעוד אנחנו קופצים, מתיזים ונהנים, הבריכה עצמה- מתמודדת עם לחצים פיזיקליים רבים, שאין אנו מודעים להם. בניית הבריכה, ואיטום איכותי שלה- הם פקטורים הכרחיים על מנת להבטיח שנים רבות של הנאה, ללא צורך בעבודות תחזוקה יקרות נוספות. בהקמת הבריכה יש לבחור בבעל מקצוע אמין, שיידע להתאים את חומרי האיטום ואת השיטות הנכונות לבניית בריכה עמידה ובטיחותית.

ברכה ביתית