איטום מקלטים

אחד מהתחומים היותר מאתגרים באיטום מבנים, הוא ענף האיטום התת קרקעי. קבלני איטום מקלטים עומדים בפני אתגרים לא פשוטים, שהופכים את העבודה למורכבת יותר מאשר סוגי איטום אחרים. כשמבצעים איטום מקלטים, יש להתחשב בגורמים רבים הנובעים מאופי המקלט.

בין השאר המקלט חשוף יותר לכניסת אדמה, רטיבות וגזים אל קירותיו החיצוניים, ומכיל בקירותיו צינורות ומערכות מסוגים שונים, המהווים מכשול ביצירת מעטפת איטום מושלמת. במאמר זה נביא מספר עובדות חשובות, לגבי איטום מקלטים.

איטום מקלטים במרכז

איטום מקלטים בצפון

איטום מקלטים בדרום

איטום מקלטים בשרון

איטום מקלטים בחיפה

איטום מקלטים בירושלים

איטום מקלטים ביהודה ושומרון

 

ההיסטוריה של האיטום

איטום מבנים נמצא בשימוש עוד מימי קדם, וכבר בעת בניית המבנים העתיקים ביותר ע"י האנושות – החלה להיווצר ההבנה לגבי תפקידו הקריטי. ענף האיטום התפתח במהלך השנים, וכיום ניתן למצוא בו חומרים מתוחכמים יותר מאשר פעם, דוגמת יריעות ביטומניות, חומרים צמנטים, יריעות PVC ועוד. אחד החומרים הוותיקים ביותר בתחום האיטום היא הזפת, שהייתה נפוצה בתחום הספנות כבר לפני מאות שנים. בהמשך דרכה החלה הזפת לשמש גם בענף הבנייה, ובו היא נמצאת בשימוש גם בימינו.

 

תפקידו של האיטום

מטרת העל של האיטום, היא למנוע חדירה של רטיבות בין סביבות שונות. תפקיד זה מקבל משמעויות שונות עם כל סוג איטום, ולכן גם החומרים שבהם משתמשים יהיו שונים מעט בכל אחד מהמקרים. כך למשל, באיטום של מקלטים יש דגש על מניעת חדירה של רטיבות, אדמה וגזים מהאדמה המקיפה את קירות המקלט.

איטום מקלטים

איטום מקלטים

איטום מקלטים הוא שירות מבוקש, וחשיבותו גבוהה. כל כשל באיטום המקלט עשוי להביא לבעיות שונות בכל המבנה, ולכן חשוב שעבודה זו תבוצע על הצד הטוב ביותר. קבלני איטום מקלטים נדרשים לעמוד בפני מספר אתגרים משמעותיים בעת עבודתם, ובפסקה זו נדבר עליהם בפירוט.

 

חדירת רטיבות וגזים

עבודת איטום מקלטים חייבת להיות מקצועית, ותפקידה לאטום קירות בצורה הרמטית למנוע חדירת רטיבות וגזים גם יחד. האדמה המקיפה את המקלט פולטת גזים, שהצטברות שלהם עלולה להיות רעילה עבורנו בעת שנצטרך לשהות במקלט. משום כך, קבלני איטום מקלטים צריכים לאטום את המקלט באופן כזה שימנע חדירת רטיבות מהאדמה, וגם יחסום דליפת גזים אל תוך המקלט.

 

צנרת תשתיות

קירות המקלט רוויים בצינורות שונים של מערכות תשתית, ואלו עלולים להוות אתגר משמעותי בעת עבודת האיטום. בקירות המקלט נוכל למצוא בין השאר צינורות מערכת כיבוי אש, צנרת של מי השתיה, מערכת הביוב, כבלים של חשמל ותקשורת ועוד. כל אלמנט כזה מהווה הפרעה, בעת שנבקש ליצור מעטפת איטום מושלמת מסביב למקלט. מיותר לציין, שכל צינור שכזה מהווה פוטנציאל גם לפגיעה בו, ויצירת נזילות והצפות.

 

הגורם האנושי

קבלן איטום מקלטים, נדרש לעבוד מול מספר גורמים אנושיים, וזה הופך את העבודה למורכבת הרבה יותר. בין אנשי המקצוע המעורבים ניתן למצוא את אדריכל המבנה, מהנדס שלד המבנה, מהנדס הקרקע, קבלן הבנייה ועוד. כך למשל, במידה ומדובר באיטום של מקלט במבנה חדש, אי עמידה של קבלן הבנייה בלוחות הזמנים – עשויה לגרום לכך שתשתית המבנה אינה מוכנה לעבודת איטום המקלט, וזה עלול לפגוע באיכות עבודת האיטום.

איטום מקלטים

 

חומרי איטום מקלטים

חומרי האיטום בענף הפכו למתוחכמים במיוחד בשנים האחרונות, והם מייצרים פתרונות מעולים לאיטום של מבנים שונים. קבלן איטום מקלטים מקצועי, יידע באילו מן החומרים להשתמש כך שהמטרה תושג בצורה הטובה ביותר. בחירת החומרים היא חשובה לא רק עקב תכונות החומר, אלא גם עקב יחסי הגומלין בין החומרים, שהרי לא כל חומרי האיטום עובדים טוב יחד. בין החומרים הנמצאים בשימוש באיטום מקלטים, נוכל למצוא יריעות ביטומניות, חומרים צמנטים, רשתות אינטרגלס ועוד.

איתור נזילות

שלבי איטום מקלטים

איטום מקלטים צריך להתבצע ע"פ שני שלבים עיקריים, וביצוע נכון שלהם יבטיח לנו עמידות גבוהה של עבודת האיטום לשנים רבות.

 

שלב ההכנה

שלב ההכנה הוא חשוב מאין כמותו, והוא מכין עבורנו את המצע שעליו תתבצע עבודת האיטום. לפני הכנת המצע לאיטום – חשוב לפנות את המקלט מכל תכולתו, על מנת לאפשר עבודה נוחה. לאחר מכן יש לפרק את כל שכבות הקירות, כולל הטיח, הצבע, המילוי וכו', עד שנגיע אל קירות הבטון עצמם. בשלב הבא קבלן האיטום ישייף את פני השטח, ימלא מגרעות, ויקצוץ חוטים ואלמנטים אחרים שעלולים להפריע לשלמות האיטום.

 

שלב האיטום

שלב האיטום כולל מריחה והנחה של חומרי האיטום ע"פ סדר מסוים, כשיש להקפיד על זמני ההמתנה המדויקים בין שלב לשלב. מכיוון שמקלטים אינם מצטיינים באוורור – שלבי ההמתנה עשויים לארוך זמן רב מהרגיל. כשאנו מדברים על איטום מקלטים, נהוג ליישם את חומרי האיטום השונים במספר שכבות, מכיוון שזה מבטיח עמידות לשנים רבות יותר.

חשוב לציין שישנה חשיבות רבה לאופי החומרים הנבחרים, ובעת בחירתם קבלן האיטום צריך לקחת בחשבון תזוזות של המבנה, לחצים כאלו ואחרים המופעלים על הקירות ועוד. גמישותם של חומרי האיטום, תשפיע רבות על עמידות איטום המקלט.

זיפות גגות

זה נראה שאנחנו לא מצליחים למצוא מה שחיפשת.