בידוד תרמי בגדרה

ענף הבנייה התפתח משמעותית בשנים האחרונות, ועמו השיטות והחומרים המאפשרים לנו בנייה נוחה ויעילה. אחת המטרות החשובות בעת בניית מבנה – היא יצירת בידוד תרמי אופטימלי, שימנע מעבר חום דרך קירות המבנה. בעלי מקצוע רבים מציעים שירותי בידוד תרמי בגדרה , בין אם לצורך בניית מבנה חדש, ובין אם לצורך שיפורים התנאים התרמיים במבנה קיים. בידוד תרמי איכותי ימנע זליגת חום החוצה בימי החורף, וכניסת חום פנימה בימי הקיץ, ולכן יש לו משמעויות נרחבות מבחינת חיסכון כלכלי ואיכות חיים. מה מומלץ לדעת כשאנו זקוקים לשירותי בידוד תרמי בגדרה ?

 

מעבר חום דרך קירות המבנה

בידוד תרמי הוא תחום המבוסס על מדע התרמודינמיקה, המגדיר חוקים ברורים למעברי חום דרך חומרים שונים. אנרגיית החום נוטה לעבור ולהתפזר דרך חומרים, בשאיפה ליצור שוויון טמפרטורות. קירות שאינם מתאפיינים בבידוד תרמי איכותי, יאפשרו את המעבר הזה – ולכן לא ימלאו את תפקידם החשוב בכל הנוגע להפרדה בין הסביבה החיצונית והפנימית. בימי החורף אנו מעוניינים להשאיר את החום בתוך המבנה, ובימי הקיץ אנו מעוניינים להשאיר אותו בחוץ.

 

יתרונות בידוד תרמי בגדרה

כשאנו מיישמים בידוד תרמי איכותי, יש לכך מספר השלכות חשובות:

 

איכות חיים

נמצא כי עבור בני האדם, קיים טווח מסוים של טמפרטורות "נוחות", שבהן עולה התפקוד המוחי והפיזי שלנו. מעבר לעליית איכות החיים והתחושה הנעימה במבנה, בידוד תרמי אופטימלי יביא להישגים איכותיים יותר מבחינת עבודה, יחסים בינאישיים, פעילויות פיזיות ועוד.

 

חיסכון כלכלי

דבר ידוע הוא, שחלק נכבד מחשבון החשמל שלנו מייצג את חימום וקירור הבית שלנו, ובייחוד בעונות הקיצוניות של החורףקיץ. בידוד תרמי יעיל מסוגל לחסוך לנו מאות שקלים במהלך השנה, ולקצר או לבטל את הצורך בשימוש במזגנים, מאווררים, תנורים ומפזרי חום.

 

מניעת עובש

בידוד תרמי איכותי, יפחית את הסיכוי להתעבות נוזלים על הקירות הפנימיים של המבנה, ולכן יוריד את הסיכוי להצטברות עובש. במבנים שבהם הבידוד התרמי הוא אינו איכותי, נוצר בסמיכות לקירות הפנימיים אפקט הדומה להצטברות אדים על חלונותיו הפנימיים של אוטו. אפקט זה יוצר רטיבות על הקירות לאורך זמן, ומביא להצטברות של עובש ופטריות. פטריות על הקיר עלולות להשפיע על בריאותנו, מכיוון שאנו נושמים את הנבגים שלהן, הנישאים באוויר הבית.

 

קיצור זמן מיטוב הטמפרטורה

כשהבידוד התרמי במבנה הוא איכותי, לא נדרש זמן רב על מנת לחמם או לקרר את החלל שבו אנו נמצאים. כך למשל, יהיה מספיק להדליק את המזגן למספר דקות, ובעת שנכבה אותו – הטמפרטורה תישמר בחדר לאורך זמן, מכיוון שהחום לא יחצה את קירות הבית פנימה או החוצה.

 

מאפייני בידוד תרמי בגדרה

לרוב, המאפיין העיקרי של החומרים המשמשים לבידוד תרמי, הוא שמדובר בחומרים דקים יחסית, שלמרות עוביים הצר הם מסוגלים לחסום מעבר חום בצורה יעילה במיוחד. חומרים אלו מצטיינים באחוז גבוה מאוד של אוויר כלוא, שיכול להוות עד 95 אחוזים מנפח החומר, ולכן הם מספקים את הבידוד הנחוץ.

 

חומרים נהוגים לבידוד תרמי בגדרה

אחד מתפקידיו של קבלן בידוד תרמי מקצועי, הוא כמובן לדעת לבחור בצורה נכונה את החומרים המתאימים ביותר לעבודה. ענף הבידוד התרמי מציע חומרים רבים, ועל חלקם נסביר בפסקה זו:

 

צמר סלעים

צמר סלעים הוא כינוי לסיבים המיוצרים מבזלת וסלעים אחרים, והוא יעיל במיוחד בבידוד תרמי ואקוסטי. דוגמה טובה לשימוש בצמר סלעים, היא יישומו בין לוחות גבס של קירות. באופן זה, מתאפשר בידוד תרמי ואקוסטי ברמה גבוהה במיוחד.

 

פוליסטרין מוקצף

פוליסטרין מוקצף מכונה גם "קלקר" בעגה המקצועית, והוא משמש רבות לצרכי בידוד תרמי כשהוא מונח בקירות המבנה ובגגות. יש סוגים שונים של לוחות פוליסטרין מוקצף, כשהם משתנים מבחינת רמת הצפיפות, העובי, החוזק ועוד. הקלקר נחשב לשיטה יעילה ומהירה לבידוד תרמי, מכיוון שהוא מגיע בצורת לוחות גדולים שניתן ליישם בקלות ובמהירות.

 

בטון מוקצף (בטקל)

הבטקל הוא סוג של תערובת צמנטית, וזה אומר שהוא מורכב מחול, מלט ופולימר. הבטקל ידוע בענף האיטום כחומר בעל עמידות גבוהה במיוחד לרטיבות, ומעבר לכך – נפחו מכיל מעל 60 אחוזים של בועות אוויר. האוויר הכלוא מאפשר בידוד תרמי מעולה, ולכן הבטקל נמצא בשימוש גם כשמדובר בבידוד תרמי.

 

התקן הישראלי לבידוד תרמי

כשקבלן בנייה מנוסה בוחר את החומרים לצורך הבידוד התרמי, הוא לא רק מסתמך על הידע והניסיון שלו, אלא גם עובד ע"פ התקן הישראלי לבידוד תרמי. תקן זה מחלק את מדינת ישראל לארבעה אזורי אקלים, וחלוקה זו קובעת במידה מסוימת את הדרישות לחומרים שבהם ייעשה שימוש בעת הבנייה.

התקן הישראלי לבידוד תרמי, מגדיר דרישות מינימליות לבידוד תרמי במבנים המיועדים לשהות ממושכת כגון בתי ובנייני מגורים, בתי אבות, בתי הארחה, פנימיות, מוסדות לאסירים ועוד. הדרישות המינימאליות הנ"ל, מוגדרות ע"פ רמת ההתנגדות התרמית של חומרים המשמשים לצורך הבידוד התרמי, ולוקחות בחשבון את חומרי הבנייה, נפח החלל, ונתונים רלוונטיים נוספים.