למה רטיבות בתקרה זה מסוכן

רטיבות בתקרה היא אחד מהמקרים שהם הסכנה נראית כאילו היא קטנה אך היא הרבה יותר גדולה ממה שנדמה. רטיבות בקירות ובתקרה יכולה לנבוע מכמה גורמים ובכל מקרה עליכם לטפל בה כמה שיותר מהר. למה היא כל כך מסוכנת ומי יכול לטפל בה? במאמר זה תקבלו תשובות לכל השאלות.
 

מהי רטיבות בתקרה?

הרטיבות יכולה לצוץ אפילו בלי קשר לאיטום בגג. הרטיבות עצמה יכולה להגיע מהפרשי טמפרטורה שיוצרים תנאי לחות שבסופו של דבר יתבטאו ברטיבות על הקיר או בתקרה, וכמובן מפיצוץ בצנרת בתוך הקיר עצמו. יכול להיות כמובן שזו גם תקלה באיטום, יכול להיות שהיריעה הביטומנית שאחראית על איטום הגג נהרסה בחלקה ויכול להיות שהגג צריך איטום מחודש, ועוד תקלות רבות אחרות. הרטיבות תהיה ברורה לעין רק בשלב תקדם יותר ואם תשימו לב תוכל ולהיווכח לכמה סימנים ברורים מאוד שאינם משתמעים לשתי פנים ומעידי על הצורך שלכם לטפל בבעיה.
 
רטיבות בתקרה
 

מה הסימנים לרטיבות בתקרה?

סימני הרטיבות בתקרה יכולים להיות בולטים פחות או יותר בהתאם לרמת הרטיבות וכמובן למיקום. כמו כן, אלמנטים נוספים עלולים להבליט או לטשטש את סימני הרטיבות, כמו צבע קיר בהיר שיהיה קל מאוד להבחנה בסימני הרטיבות לצד צבע כהה או חיפויים שונים, שלא נדבר על אריחי קרמיקה שיכולים להסתיר אותה היטב. סימני הרטיבות הנפוצים ביותר הם כמובן הצבע הכהה של הקיר או התקרה וימני קילוף צבע בהמשך, כאשר גם הופעת עובש וריחות לא נעימים מעידים על רטיבות שנמצאת בתוך שלד הבטון של הבית. את הרטיבות ניתן לבדוק באופן מקצועי רק על ידי איש מקצוע מוסמך.

למה הרטיבות מסוכנת?

יש פגיעה אסתטית די ברורה בקיר וכמובן שאי אפשר לקרוא למבנה שסובל מרטיבות בקיר ובתקרה מבנה איכותי, אך לפני כל אלו חשוב להכיר את הסכנות האמיתיות של הרטיבות. הסכנה הראשית היא כמובן היחלשות המבנה. מבנה רטוב הוא מבנה חלש יותר. הבטון אמנם חזק מאוד ויציב לאורך שנים, אך המים יחדרו אליו בסופו של דבר והוא אינו חסין מהם. אפילו מרטיבות שמקורה אינה בגשמים, המים ייכנסו לאט ובזהירות על תוך הבטון ויחלישו אותו. בכל מקרה שהוא יש לטפל בבעיה כיוון שהיחלשות המבנה היא סכנה ממשית לפגיעה אפשרית או לקריסה של חלקים.

סכנה בריאותית בעקבות הופעת העובש

העובש הוא אחד הדברים המגעילים ביותר שיכולים להיות על הקיר או על התקרה בביתכם ומעבר לאיכות החיים שתיפגע בגלל המפגע האסתטי המעיק הזה, מדובר על בעיה תברואתית שאתם חייבים לטפל בה בהדם. העובש יכול לגרום להחלשת המערכת החיסונית ולחולי, הרי בסופו של דבר עובש הוא הצטברות של חיידקים. ככל שהעובש יהיה גדול יותר כך הוא גם יהיה מסוכן יותר ולא רק מכוער יותר. אם תנקו את העובש רק תעלימו את הסימן אך לא תפתרו את הבעיה ולשם כך יש צורך לקרוא לבעל מקצוע מתאים שימגר את הרטיבות לאורך זמן.

מי יכול לפתור את הבעיה?

בעיית הרטיבות בתקרה היא בעיה נפוצה ויש לפתור אותה בהתאם לגורם שלה ומי שיבצע זאת יהיה קבלן איטום מוסמך ומקצועי. אם מדובר על איטום מיושן יש לחדש אותו במהרה, כאשר גם איטום גגות וגם איטום קירות חיצוניים ופנימיים יכולים להיות חלק מהטיפול, ואם הם לא הבעייתיים, זו הזדמנות נהדרת לחדש אותם. כמו כן יש למגר את העובש על ידי חיטוי וניקוי יסודי של הקיר, וכמובן החלפת הטיח, פעולות שיהיו משחק ילדים עבור קבלן האיטום שגם ייבש את הקיר והתקרה מבפנים.