איתור נזילות

הגג כידוע הוא החלק החשוף ביותר בכל הבית לכניסת רטיבות, באם לא עבר עבודת איטום גגות נכונה ואמינה. אך לא תמיד מקורה של הרטיבות על התקרה או הקירות היא בהכרח ממנו או מליקויים בעבודת האיטום שנעשתה בו.
 

איתור הנזילה – למצוא את הנקודה המדויקת שבה הרטיבות מתחילה

מים אינם זקוקים לפתח כניסה רחב, סדק קטן וצר כמעט בלתי נראה, די עבורם לכניסה ולחדירה למבנה. הנזילה הולכת ומסתעפת לכל נתיב הפנוי עבורה. מהרגע שהיא מתחילה ועד הרגע שהיא נגלית לעיני הדיירים יכול לחלוף כל פרק זמן – קצר או ארוך – בהתאם לכמות המים, למיקום, לתשתית ולגודל הבעיה. לעתים עוברים חודשים ארוכים ואף שנים מהרגע שמים מתחילים לחדור מבעד לאיטום הגג ועד שהם מתגלים כטיפות המטפטפות מן התקרה ביום גשום.

ממקום הגילוי למקור הבעיה

איתור נזילות אינו רק המשימה להבחין כי קיימת חדירת מים, אלא חשוב מכך – לאתר את מקורה המדויק לעתים מקור זה ברור כשמש: אם מעליכם תקרת רביץ וגג רעפים ישן שאיטומו כבר נחלש בבית בן קומה אחת ובשעת סופה מתחילה רטיבות בתקרה, הרי שהמקור הוא בגג וזה הזמן להזמין איטום גגות בחירום כדי לפתור את הבעיה. אך איתור נזילות הוא במקרים רבים יותר מורכב ובעייתי לביצוע.

מפגע של עובש בקיר, המעיד על קיומה של לחות קבועה, יכול לנבוע מנזילה בגג שהגיע אל הקיר, אך גם מדליפה בצינור העובר בו או בתקרה, או אפילו מהצפה בדירה אחרת בבניין. במקרה כזה, איתור נזילות אלו אינו פשוט, שכן המיקום שבו נחשפת הבעיה אינו בהכרח מעיד כי מאחוריו נמצאת התקלה שיש לתקן.
להזמנת איטום גגות צלצלו 072-3214521

כיצד מבצעים איתור נזילות מדויק במקרים מורכבים?

אחד האמצעים המהימנים והמוצלחים בשוק כרגע לאיתור נזילות וכשלי איטום הינו המצלמה התרמית. מכשיר זה משמש אינסטלטורים רבים וכן את העוסקים באיטום המבקשים לאתר במדויק את מקור הבעיות בשטח ולגלות היכן מצויות נקודות התורפה בגג.

מצלמה תרמית אינה רואה את השטח שאליו היא מכוונת כפי שאנו רואים, בעיניים האנושיות שלנו. היא רואה אותו דרך קרינת אינפרא-אדום, שהיא קרינה שלה יש ביטוי גם במידות חום. כלומר המצלמה התרמית בעצם מצלמת תמונה של הטמפרטורות השונות בשטח – כך שאם למשל יש נזילה המשנה את הטמפרטורה בפנים הקיר היא תציג אותה על אף שהיא מוסתרת מאחורי הקיר האטום בפני העין. התמונה המוצגת היא בצבעים, כאשר הצבעים החמים (אדום, כתום, צהוב ועוד) מייצגים טמפרטורה גבוהה יותר ואילו הקרים (כחול, ירוק, תכלת) את הטמפרטורות הנמוכות יותר.

באופן זה מצליחה המצלמה התרמית לבצע איתור נזילות מדויק וכן להצביע על מקומות שבהם החום בורח מן הבניין. מיפוי מדויק של המקום בעזרת צילומים אלו יאפשר לאוטם מקצועי להכין תוכנית מדויקת ומקיפה לתיקון כל כשלי האיטום, להעריך את היקף העבודה ולבצע אותה על הצד הטוב ביותר.